Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kozák březový (Leccinum scabrum) a Křemenáč březový (Leccinum atrostipitatum)

3. 5. 2012
Bohatýři mazi houbami.

Pokud prohlásím, že kozák a janek, což je lidové jméno pro křemenáče, jsou příbuzní, může se proti tomu někdo ohradit. Ale nakonec už z latinského názvu je patrno, že nějaké příbuzenské vztahy tady budou. Napoví nám to i podobné šupinaté třeně i jejich častá blízkost výskytu.

 Oba, kozák i křemenáč mají několik svých variet, podle stanovišť, na kterých rostou - břízy, smrky, duby, borovice. Já jsem měl vždy nejvíce štěstí v okolí březového porostu, v případné kombinaci se smrkem. Jednotlivé druhy, jsou si často hodně podobné, takže přesné určení bych raději přenechal opravdovým mykologům. Například Kozák habrový má ve "stáří" výrazně popraskaný klobouk, barva hlavy křemenáčů se rozprostírá celým spektrem červené barvy ... Trápit se tím ale vůbec nemusíme, protože jsou všechny druhy jedlé a je poměrně velice malá pravděpodobnost si je s čímkoliv splést. 

   

Klikněte si na nás! Horní obrázky jsou snímky kozáka.

 

 Je stará známá pravda, že nejvíce se oba druhy vyskytují v porostech okolo a nad bývalými i funkčními lomy, což se mi opět potvrdilo v případě mramorového lomu u Králického Sněžníku, odkud celá má galerie hub z letošního léta pochází. Poprvé se tyto houby mohou sporadicky objevit již v červnu, mám jedno místo u Olomouce, kde  opravdu v červnu vylezou, takže se mi pěkně napojí v houbové sezóně na májovky společně s prvními holubinkami a hříbky, posléze se vytratí a v druhé půli prázdnin se rozrostou opět v plné síle a vydrží až do poloviny října. Zřídka je lze najít až do konce října. Každopádně je to druh houby, který má rád svahy, kamenité strže mezi břízami, čemuž odpovídá jeho oblíbenost na svazích okolo lomů. Oba druhy jsou vhodné do jakýchkoliv houbových směsí a úprav, pouze při sušení nám vzrostlejší kozáci trochu zlobí. Je potřeba jim věnovat opravdu pozornou péči při čištění, neboť jinak hrozí pročervivění celého plátu. Je lepší vybírat mladé kousky, a ještě pomoci alespoň počátečním předsušením na slunci, či při krbových kamnech.  

    

    

Klikněte si na nás! A tato dolní nádhera je křemenáč, či janek v plné kráse.

!!!Tato kategorie si v žádném případě nehraje na mykologickou poradnu, ani na vědecké pojednání, k tomu slouží klasické atlasy hub, jde pouze o nezávazné povídání "šialeného hubára" a všechna má poučení a rady, případně určení druhu jsou naprosto bez záruky a jen na vlastní nebezpečí!!!

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář