Jdi na obsah Jdi na menu
 


*fujtajbly nejedlé*

Příspěvky

Hřib kříšť (Boletus calopus)

4. 5. 2012

Krásná houba, která však rychle zhořkne v ústech.

Přiznám se, že jsem o tomto krásném hřibu celkem hodně četl, ale nikdy jsem se s ním zatím nesetkal, poprvé se mi to podařilo až letos, kdy jsem vyrazil na houby do vyššího horského pásma. Z hlediska toho, že tento hřib miluje spíše kopce než doliny, na Olomoucku se mu holt nedařilo. Bodejť, když je to Haná, máme tam samou dolinu, takže kopečky, i když směrem k Jeseníkům se začínají tyčit, určitě nemají tendence nechat se zváti horami.

 
Celý příspěvek | Rubrika: *fujtajbly nejedlé* | Komentářů: 0

Troudnatec pásovaný (Fomitopsis pinicola)

4. 5. 2012

Houba, která ač není jedlá, přesto může mít praktické využití.
 
Roste-li na vhodném místě, můžete ji prostě použít jako podstavec pro pivo.
 
Celý příspěvek | Rubrika: *fujtajbly nejedlé* | Komentářů: 0

Šafránka červenožlutá (Tricholomopsis rutilans)

4. 5. 2012

Houba to jedlá, vzhledu krásného, avšak chuti značně nevalné.

Když jsem dneska chystal pokračování houbařské kategorie, procházel jsem uložené fotografie a narazil na Šafránku červenožlutou (Tricholomopsis rutilans). Bohužel ovšem pouze na jediném snímku. Což svědčí o tom, že jsem na ni při lovech s foťákem neměl moc štěstí.

 
Celý příspěvek | Rubrika: *fujtajbly nejedlé* | Komentářů: 1

Březovník obecný (Piptoporus betulinus)

4. 5. 2012

Houba v mládí snad jedlá, ale zatím jsem neměl odvahu to vyzkoušet, a když už jo, tak nebyla při ruce kuchyň.

Když jsem poprvé přečetl, hodně nepozorně, latinský název této houby, první mě napadl botulín. Že by to mohla být houba, chutnající po klobáse, to mě začalo docela imponovat a zajímat. I když botulin - klobásovej jed asi moc jedlej nebude, že. Jako druhá možnost, po opravě písmene z o na e, mě napadla kapela z Valmezu Betula Pendula, jeden z hudebních fenoménů osmdesátých let. Když jsem ji, tu houbu, ale zkouknul, tak mi moc bigbítová zase nepřišla. A tudíž se našlo třetí řešení. Betula pendula - jasně, bříza bělokorá! Tudy vede cesta! Březový háj, padlé kmeny stromů a na nich roste houba a to je březovník. Protože roste jenom na dřevě bříz!

 
Celý příspěvek | Rubrika: *fujtajbly nejedlé* | Komentářů: 0

Čechratka černohuňatá (Paxillus atrotomentosus)

4. 5. 2012

Houba se sametovou nohou.

Další z hub, které se navenek tváří, jak jsou krásné a k zulíbání, a co víc a hlavně, k sežrání, a ono potom nakonec nic. Čechratka černohuňatá. O její příbuzné podvinuté jsem již psal. Již zdálky na vás od pařezu mává a volá "Vem si mě. Já jsem tvůj suchohřib (hříbek hnědý - podle oblasti.)!" Vy se k němu sehnete, a jaké vás čeká zklamání. Houba má vespodu lupeny. Měkké a husté, lehce nažloutlé barvy, sbíhající se k temně hnědé sametové noze. Klobouk je též sametově hnědý, dorůstající šířky od osmi do patnácti, v některých případech i dvaceti centimetrů.

 
Celý příspěvek | Rubrika: *fujtajbly nejedlé* | Komentářů: 0

Čechratka podvinutá (Paxillus involutus)

4. 5. 2012

Mrcha mezi houbami.

No, mrcha je možná celkem silný slovo, navíc na tento název není určitě sama, k ní lze připojit i některé druhy holubinek, i příbuznou Čechratku černohuňatou. Proč vlastně mrcha ?

 
Celý příspěvek | Rubrika: *fujtajbly nejedlé* | Komentářů: 0

Krásnorůžek lepkavý (Calocera viscoza)

3. 5. 2012

Houba, která říká: "Pozor! Dobře se dívej!"

Tahle krásně zlatobarvá houbička, vzhledově připomínající některé druhy kuřátek, se vyskytuje v jehličnatých lesích v různě velkých trsech. Na rozdíl od nich, kuřátek, ovšem vyrůstá na dřevinách, pařezech, nejraději smrkových.

 
Celý příspěvek | Rubrika: *fujtajbly nejedlé* | Komentářů: 0