Jdi na obsah Jdi na menu
 


Co jsou to kryptoměny a Bitcoin?

2. 6. 2017

http://virtan.sweb.cz/loga/22135-arbolet%20-%20uz%20nebudu%20za%20kretena.png

Znáte ty reklamy: "Jsi mladý? Jsi akční a flexibilní? Nebojíš se práce? Chceš vydělávat? Hledáš práci v dobrém kolektivu? ... Tak jsi tady správně! Přidej se  k nám! Jsme progresivní mladý kolektiv, který čeká jenom na tebe!!!" Atd. atd. atd. A k tomu pozitivní foto usměvavého metrosexuála, nebo vyprsené kočandy, která čeká jenom na vás?

Tak tohle vám nenabídnu. Jenom se vám pokusím nabídnout pohled na něco, co pro většinu z vás bude nové, neprobádané a možná i těžko pochopitelné. Ostatně stejně jako pro mě před pár týdny. Pohled na věc, která má budoucnost a dle posledního vývoje velice brzy zahýbá celým nám známým světem. A to jsou "kryptoměny". Existuje jich spousta, ale asi nejznámější, o které něco zaslechl i ten největší ignorant, (dokonce i má maminka ve svých třiaosmdesáti letech, občas surfující po běžných zpravodajských, zeměpisných a video serverech), je Bitcoin. V roce 2009 jej stvořil jistý Satoshi Nakamoto, o kterém se ví jenom to, že se o něm nic neví. Další měnou, která je nyní celkem na vzestupu, je Ethereum, slyšet jste mohli také o Litecoinu, Dogecoinu (tím byl dokonce sponzorován jamajský tým bobistů, kteří prošli kvalifikací na olympiádu v Soči), poslední dobou se hodně mluví o Moneru, dalším je Steem, Zcash a spousta dalších.

http://virtan.sweb.cz/loga/96974-bitcoin%20logo%20-%20vavrin.png


Jsou to "virtuální" měny, možná lépe říci digitální měny, které vytvářejí, respektive "těží" globální skupiny lidí se svými superpočítači, servery a nebo já nevím čím, a jsou postaveny na nějakém složitém šifrovaném systému, či algoritmu, který je pro mě více méně "španělskou vesnicí". V této chvíli pro nás není důležité ani tak, jak vznikají, ale že jsou a proč jsou. Těch důvodů je asi hodně, ale jako jeden z nejdůležitějších jsem našel v oproštění se od oficiálních státních bank a institucí, vysoká míra anonymity, a v dnešní době růstu také mnohdy i vysoké míry zúročení, či zhodnocení, i když samozřejmě s poměrně vysokým rizikem. Čím víc o těchto technologiích víte a znáte, tak se zajisté míra vašich špatných rozhodnutí snižuje a bezpečnost investic to naopak zvýší.

O Bitcoinu jsem poprvé zaslechl asi před pěti lety, když jsem hledal z nudy nějakou možnost "výdělku" na internetu a potkal jsem stránky, které načítaly jiné stránky a vy na to koukali, a pak se vám přičetl nějaký drobák v setinách dolaru, nebo právě asi Bitcoinu. Pokud ty stránky ještě existují a vzpomněl bych si na přístupové údaje, mohl bych být dnes už za vodou. Ale nevím, tehdy jsem to po čase zrušil, protože jsem nevěděl co a jak dál. Jak z tohoto virtuálního výdělku udělat skutečný. Ten, za který si můžu koupit pivo, cigára, nebo zaplatit dovolenou. Pokud namítnete, že tyhle digitální výdělky nemůžete chytit do ruky a koupit si cokoliv, co chcete, můžu vás ujistit, že od té doby šlo vše hodně kupředu a ani neznalost angličtiny již není na překážku. U anglických stránek můžete použít překladač zabudovaný v prohlížeči, ale co víc, dnes se již rozvíjí poměrně vysokým tempem i možnosti českých komunit. kdy jsou dostupné informace v češtině a někdy dokonce psané i srozumitelným způsobem. Neobstojí ani námitka, že to vlastně žádné peníze nejsou, protože si je nemůžete strčit a vyndat z peněženky, vzpomeňte si, jak probíhá vaše mzda za práci. V devadesáti procentech vám ji firma pošle na účet, tam vy si ji přerozdělíte, rozešlete platby dalším, pak vezmete kartu a u pokladny s ní zaplatíte. Za celou dobu jste se nesetkali s hmatatelným penízem, mincí, či bankovkou.

http://virtan.sweb.cz/loga/96974-bitcoin%20logo%20-%20vavrin.png

Proč Bitcoin ano? Protože se každým dnem rozšiřují jeho možnosti a to nejen ve světě ale i v Česku a na Slovensku. Rozšiřují se počty "Bitcoinmatů" - tedy bankomatů, ve kterých své bitcoiny můžete vyměnit za české peníze, existují i kamenné obchody, nebo třeba kavárny, kde můžete platit bitcoiny a stále také více eshopů - internetových obchodů - nedávno se k nim připojil i jeden z velmi významných podílníků na trhu - Alza.cz. A to mi tedy neříkejte, že byste si tam něco nevybrali, za co utratit svoje Bitcoiny.

Ale když chceme utrácet, nejdřív musíme mít peněženku (BTC wallet), kde budeme Bitcoiny uchovávat. A na to jsem našel díky náhodě řešení. Založil jsem si "wallet" u Arboletu. Není to jenom obyčejná úschovna virtuálních peněz, ale je to mnohem víc, je to komunita lidí, která vám nabízí možnosti investování, zůročení, tedy výdělek, či podíl na výdělku, ale hlavně celkovou osvětu o světě Bitcoinu a možnost sebevzdělávání. A jak již jsem psal na začátku, vyšší míra informací snižuje rizika. Nabízí dvě verze peněženek v "CZK" a v "BTC", ale také různé vzdělávací Questy - takových slov tam potkáte mnoho, ale nebojte se, to jsou kvízy, na stránce je zabudován interaktivní slovníček, fórum komunity, návody, rady a spousta dalšího. Tak co, už jste zvědaví, na to, co je to Arbolet? tak se tam zkuste podívat. Pro plnohodnotné zobrazení stačí jakákoliv funkční meilová adresa a zaregistrovat se, ale nahlédnout na základní funkce a nabídku můžete i bez toho..

A nechcete tam přijít úplně jako chudý příbuzný? Pak zvolte cestu, kterou jsem se do Arboletu dostal já. Na inzertním ermailu jsem náhodou narazil na stránku  Krize15  a po registraci si můžete číst články, které se v jedné celé kategorii věnují právě Bitcoinu a problematice okolo něj, ekonomice, ale nechybějí ani klasické zprávy z domova, světa, kultury či sportu, a to nejen přebírané z jiných zpravodajských serverů, ale také články vlastních redaktorů. Za každé přečtení pak získáte 0.10 - 0.30 Kč, denně tak můžete přečíst až za 10,- Kč, které potom Krize15 vyplácí právě na peněženku v Arboletu. O tom, jak to všechno funguje, si pak povíme příště.


*Jen ještě malý příklad - za dobu, kdy jsem před pěti týdny přišel do Arboletu a za výdělek z Krize15 si koupil pár Satoshi - to je něco jako halíře u korun, jenom to jsou nějaké milióntiny Bitcoinu, prostě moc nul (0,00000001 Bitcoinu je jeden Satoshi), tak v té době byl kurz 1 BTC/32.450,- CZK, dnes je to téměř dvojnásobek - 1 BTC/57.1197,-CZK, takže kdybych je dnes směnil zpět na koruny, tak jich budu mít takřka jednou tolik.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář