Jdi na obsah Jdi na menu
 


Michal David a dlouhá noc plná hrůz.

1. 5. 2012
Megashow za sedmnáct miliónů, charita za čtyři sta tisíc.
Michal DavidLidičky, proboha! Jestli mě ještě někdy uslyšíte říct takovou pitomost, jako že vám napíši o koncertě Michala Davida, nebo nějaké podobné hvězdy, prosím, zbijte mě! Zlámejte mi ruce, nohy, rozbijte nos! Já, folkař, bigbíťák a roduvěrný Jethro Tullista dobrovolně poslouchám disco! A ještě v podání Michala Davida! Brrr!
 
Nikdy jsem jeho písničky neměl moc rád, ale když vám je rádia hustí do hlavy celá osmdesátá léta a teď znovu a opět, nemůžete před nimi uniknout. Jenomže normálně občas někde zaslechnete třeba jednu z písniček. Koncentrace patnácti, nebo kolika jeho hitů v jedné hodině může způsobit trvalé a ničím nevyléčitelné trauma mnoha slabším jedincům. Já to nakonec přežil s jedním menším tikem - oči v sloup, hlava, kroutící se z leva doprava, to vše doprovázeno slovy: "Bože, je tohleto vůbec možný????" Bouřícím a zpívajícím divákům to ale kupodivu vůbec nevadilo a bavili se tak, že mu leckterá světová hvězda takové publikum mohla jenom závidět!
 
Přesto se teď pokusím oprostit od své jednostranné hudební orientace a na "férovku" popíšu, co jsem viděl. V první řadě to byly pištící davy šílených fanynek, na koncertě se sešlo něco přes čtrnáct tisíc diváků a velmi efektní a povedená světelná, laserová a ohňová šou, provázená projekcemi na velkoplošných obrazovkách, je rozpalovala do ruda. Mnohé z nich si div "netrhaly rodidla", dokonce jsem potkal v zákulisí jednu zhroucenou, asi čtyřicátnici, v ošetření vždy připravené záchranné služby, jak sedí na zemi a vzdychá: "Asi jsem sem neměla chodit, něco tak skvělého a úžasného, no to se nedá vydržet ...."
 
Celý koncert, nebo chcete-li, mejdan  roku, byl rozdělen na čtyři části. První hodina patřila, jak již jsem předeslal, Michalu Davidovi a jeho vlastním hitům. Druhá část patřila jeho autorské tvorbě v podobě průřezu muzikály Kleopatra, Tři mušketýři a Angelika. Přišli to zazpívat protagonisté těchto her, mimo jiné Josef Vojtek, Petr Kolář, Petra Janů, Monika Absolonová a hodně dalších, tak jak je znáte z kdejakého "nováckého" televizního šou, takže nemá smysl je vyjmenovávat. To si najdete určitě u jiných, zodpovědnějších, kteří je znají a milují. Daniel Hůlka pak přišel zazpívat titulní píseň z muzikálu, připravovaného v Divadle Brodway, Kat Mydlář. Aby Michal David dostál své pověsti "jazzového" muzikanta, kterou si po letech začal opět pěstovat, zahrál i jednu "jazzovou" skladbu se světově uznávaným baskytaristou Pavlem Jakubem Rybou, jak o něm píšou na Novinkách, s nímž vystupuje v projektu The Fish Men. V zápětí to shodil italským discem a skupinou Damichi, do které se potom ještě na pár taktů připojil i sám velký Drupi! Třetí část a vrchol koncertu patřil předání šeků třem nadacím, celkově v hodnotě 400 000, křtu speciálního boxu s dvěma CD a DVD s názvem 50, a nakonec přišla gratulace nejvzácnější!!! Přišla sympoška Hanča, nestárnoucí Helča, Lůca, s hubou roztaženou přes celou obrazovku a Božský Kája!!! Tedy Hana Zagorová, Helena Vondráčková, Lucie Bílá, a Karel Gott. Jak klasický a stálý závěr téměř všech megašou, na Nově obzvlášť!!! A že se toho na Nově dočkáte, potvrdil i moderátor večera, Leoš Mareš. Po závěrečném duetu Míši s Karlem a děkovačce s přídavkem, celá hala Michalovi zazpívala, jak se v Čechách sluší a patří: "Hodně štěstí, zdraví .......". Poslední část byla disko after party, což už bylo absolutně nad mé síly.

 

Michal David

"Je to ryze profesionálně pojaté podle posledního světového trendu," prohlašoval před koncertem David.

Každý mi tě lásko závidí, Největší z nálezů a ztrát a Pár přátel - to jsou písně z repertoáru Michala Davida, které jsem byl schopen unést bez nějakých velkých vnitřních šrámů, dokonce ve chvíli, kdy písničku "Každý mi tě lásko závidí" Michal věnoval své přítomné manželce, se kterou žije již dvacet čtyři let, působil docela lidsky a sympaticky. Rozhodně se musí nechat, že se David obklopil výbornými muzikanty, sehranou partou, která dovedla dobře zvládnout jak obludné "duc, duc"  disco, tak muzikálovky, či doprovod Káji s Luckou. Dobře si vedla i pětice vokalistek, která tak trochu Michalovi zachraňovala zadek, když se ve svých rytmických skladbách marně pokaždé snažil najít půlku písně tóninu, ve které hrajou. Pravděpodobně část toho zavinil nějaký problém s odposlechem, neboť jsem viděl, jak několikrát za první hodinu šátrá po pravém uchu, jako by se snažil něco upravit. Davidův zpěv byl hodně přibližný a nebýt dívčího sboru, mnohdy bychom těžko poznávali tu správnou melodii. Ale svým způsobem to bylo naprosto jedno, ono by si tu hodinu odzpívalo obecenstvo klidně celé samo!
 
Jinak, že piáno má Michal David v malíčku a že se tam občas objeví i jazzové prvky, to se nedá popřít. I když "rybí" jazzový projekt, byl na můj vkus více funky, než jazz, byla to perla v celém večeru. Saxofonisté hráli naprosto skvěle, kytary a nakonec i Michal David. Paradoxně to postavilo obecenstvo do naprostého šoku, takže se nezmohli na víc než zdvořilostní krátký potlesk. Předpokládám, že ho tam Nova později přimíchá.
 
Nesporným muzikálovým vrcholem ve tvorbě Michala Davida je píseň z Kleopatry: "Teď královnou jsem já", ostatní písně se více, či méně zdařily, hlavně ale jsou známy fanouškům oněch muzikálů, méně však již ostatním, neboť právě u nich  neprobíhá tak důkladná mediální masáž. V pokusu o podobný hit v mušketýrském muzikálu, jako by se snažil vykrást sám sebe a jak známo, když už si kradu písničku, musím z té původní uhnout dřív, než si toho lidé všimnou. No a to se mu nepovedlo, protože jsem si zdárně zpíval "Kleopatru" v mušketýrech, a padlo to tam jak prdel na hrnec! Jinak většina hostů se svých zpěvních partů zhostila bezchybně, jenom Pepa Vojtek se trápil s intonačními problémy a trochu to ujelo i Bohoušovi Josefovi. Závěrečná čtveřice jmenovaných hvězd si odzpívala své písně, složené Michalem Davidem, taky naprosto s přehledem a profesionálně, jak se na hvězdy jejich velikosti sluší a patří. A přesto, že sklidili všichni v závěrečné děkovačce velký aplaus, neubráním se pocitu, že vrcholem večera byla jeho nejslabší část, první hodina a Davidovy diskohrátky!

 

 

V jednom rozhovoru se Michal David nechal slyšet, že celá šou vyšla asi na sedmnáct milionů korun. Možná byla trochu škoda, když už se akce propagovala jako: "Charitativní koncert u příležitosti 50. narozenin skladatele a zpěváka Michala Davida", že se nerozhodli promotéři, či aktéři, mající celou režii v rukou, někde jeden milión ušetřit. Show by to asi na velkoleposti tolik neublížilo, a zůstalo by víc pro děti!

18.06.2010 16:47

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář