Arcidiecézní muzeum Olomouc na Václavském náměstí.
Kdo si naivně myslí, že Václavské náměstí je jenom v Praze, tak se dost mýlí, neboť v Olomouci jedno takové taky máme. Co do velikosti se nemůže určitě s pražským vůbec srovnávat, je to takový malý plivátko, ale celý je obklopený historií. Leze se na něj touto Dómskou uličkou. Hlavní jeho dominantou je katedrála svatého Václava, o té si povíme něco příště, (zřejmě proto je toto návrší nazýváno Svatováclavským). Toto návrší patří k nejstarším trvale osídleným lokalitám střední Evropy – lidé zde žijí již šest tisíc let. Někdejší Přemyslovský hrad v Olomouci, jehož pozůstatky a různé dobové přestavby leží právě v těchto místech, je svým významem srovnatelný v rámci českých zemí pouze s Pražským hradem. Místo bylo dějištěm mnoha pamětihodných historických událostí, kdo jiný by se než my mohl pochlubit místem, kde před sedmi sty lety zavraždili posledního Přemyslovce českého krále Václava III.
Jak hovoří Mgr. Pavel Vysloužil - mluvčí Arcidiecézního muzea v Olomouci v článku Arcidiecézní muzeum představí tisíc let duchovní kultury na Moravě pro stránky Římskokatolické farnosti sv. Václava v Olomouci: Pro potřeby nového muzea je od roku 1999 rekonstruována podstatná část někdejšího Přemyslovského hradu – objekty kapitulního děkanství, jeho hospodářský dvůr, věž s kaplí sv. Barbory a románský biskupský palác (známý dříve také jako Přemyslovský palác). Areál národní kulturní památky je dokladem tisíciletého stavebního vývoje - od pozůstatků knížecího paláce přes vrcholné románské, gotické a renesanční etapy až po pozdně barokní a rokokové interiéry. Představuje tak sám o sobě jedinečný exponát.
Na jedné ze zdí muzejního komplexu je památeční deska na pobyt jedenáctiletého Wolfganga Amadea Mozarta s rodinou v těchto místech.