Jdi na obsah Jdi na menu
 


Auray

... předcházelo

Auray je starobylé bretaňské městečko s dlouhou historií. Počet obyvatel čítá v dnešní době asi deset tisíc. Leží při ústí řeky Auray v departmentu Morbihan na jihu Bretaně. Department Morbihan je známý především svými megalitickými lokalitami. Celý kraj je doslova poset menhiry a dolmeny, jejichž vznik je datován do dob před stavbou prvních egyptských pyramid. Nejznámější místo tohoto kamenného divu světa je proslulý Carnac. Vznik těchto megalitických polí se odhaduje na víc než pět tisíc let před Kristem, což je staví svým vznikem daleko před anglický Stonhenge.

starý kamenný most - Le pont de la Terre Rouge - v Auray

starý kamenný most - Le pont de la Terre Rouge - v Auray 

Samotné město Auray má za sebou dlouhou historii. Již ve dvanáctém století je nejen významným bodem tehdejšího života, ale také důvodem sváru anglicko-francouzského. Do této doby se taky datuje vznik ochranného hradu, který bděl nad bezpečím přístavu. Ten se stal v průběhu šestnáctého století přítěží, takže byl v roce 1560 zbourán na příkaz Jindřicha II.

plachetnice plná historie a upomínkových předmětů v Auray

plachetnice plná historie a upomínkových předmětů v Auray kotví na kraji přístavu u starého mostu

V rámci stoleté války zde proběhla 29. září 1364 bitva u Auray, která byla součástí sporu a války, vedené o bretaňské dědictví. Tato bitva ukončila 23letý boj o Bretoňsko smrtí Charlese de Blois a vítězstvím Jean de Montforta a Anglie. Roku 1776 se v Auray vylodil Benjamin Franklin, když po vypuknutí americké války za nezávislost jel do Paříže požádat Ludvíka XVI. o vojenskou pomoc.

uličky ve čtvrti st. Goustan vedoucí do kopce ke kapli Panny Marie Lourdské  uličky ve čtvrti st. Goustan vedoucí do kopce ke kapli Panny Marie Lourdské

uličky ve čtvrti st. Goustan vedoucí do kopce ke kapli Panny Marie Lourdské  uličky ve čtvrti st. Goustan vedoucí do kopce ke kapli Panny Marie Lourdské

 

uličky ve čtvrti st. Goustan vedoucí do kopce ke kapli Panny Marie Lourdské

Velmi turisticky atraktivní je centrum města, například Place de la Republique je nádhernou ukázkou středověké architektury, stejně tak i domy, pocházející z patnáctého století ve čtvrti St. Goustan. I další čtvrť St. Gildas se svou farností patří k památníkům této doby. Vznikla odtržením od původní diecéze kartuziánského kláštera Brech, s kaplí na památku 900 emigrantů, toužících obnovit monarchii, kteří zde byli roku 1795 zastřeleni. Jejich ostatky zde byly pietně uloženy v roce 1814.

Za zmínku i podívání stojí také asi 4 km na severovýchod vzdálené proslulé poutnické místo Bretonců, Sainte-Anne d'Auray s krásným, novorenesančním chrámem.

Domy u přístaviště jsou strukturálně bohaté na dřevo a v kombinaci s omítkou působí dodnes atraktivně

Domy u přístaviště jsou strukturálně bohaté na dřevo a v kombinaci s omítkou působí dodnes atraktivně.

Staré hradby při ústí řeky evokují vzpomínku na dávné časy

Staré hradby při ústí řeky evokují vzpomínku na dávné časy. 

pokračování ...

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář