Katedrála v Chartres.
Katedrála Panny Marie v Chartres
Katedrála Panny Marie v Chartres patří mezi nejvýznamější trojici gotických církevních památek Francie a celé Evropy. K ní můžeme přiřadit chrám Matky Boží v Paříži a Remešskou katedrálu. Celé místo, na němž je chrám vystavěn, je prodchnut mystikou, legendami i historií. Chrám je postaven v místech, kde snad stávala okolo osmého století druidská jeskyně, později zde byl postaven první křesťanský stánek. I další křesťanská stavba - v románském stylu - podlehla požáru, proto v roce 1194 začali budovat na jejích troskách nový chrám v gotickém stylu. Byla dostavěna v roce 1260, kdy byla slavnostně vysvěcena za účasti krále Ludvíka IX. Od té doby prošla již jen nepatrnými úpravami a proto se nám tento jedinečný skvost zachoval v původní podobě až do dnes. Odolal i bouřlivým dobám Napoleonských válek i náletům za druhé světové války.
Působivé okenní vitráže, charakteristické pro oba chrámy, které jsme navštívili - v Chartres i Remeši.
Opravdu unikátním pohledem se můžeme kochat na linie štíhlých a vysokých gotických oken - zdobených vitrážemi, které jsou kromě své nesporné umělecké a duchovní kvality jedinečné i v tom, že při jejich výrobě bylo poprvé použito modré barvy. Tento okenní komplet je největším svého druhu na světě. Většina vitráží pochází ze třináctého století a za své zachování vděčí i uvědomělosti představitelů města během války, kdy byla okna o celkových rozměrech dvou tisíc metrů čtverečních rozebrána a uschována před zničením. I proto se dodnes můžeme kochat pohledem na vyobrazení "modré" panenky Marie, Kristovo vzkříšení, Noemovu archu a spoustu dalších. Ve středověku sloužila celá výzdoba chrámu jako výtvarná bible pro tisíce negramotných věřících a zprostředkovávala jim názornou představu o Božím odkazu.
Útroby chrámu ukrývají nádherné pohledy na interiér, ať již oltářní prostor, či jeho kamennou, reliéfy zdobenou "zástěnu".
Jako doplňující se k vitrážím může zdát sochařská výzdoba, ať již vně, či uvnitř chrámu. Ale možná to bylo i naopak, nejpravděpodobnější ale bude, že homogenost celé výzdoby byla záměrem stavitelů, neboť obě části výzdoby vznikaly ve stejné době a hlavně se doplňují ve svém obsahu. Každopádně nám díky umu středověkých umělců byl zachován jedinečný komplex 176 okenních skvostů doplněných sochařskými výjevy, skládajících se asi z dvou tisíc jednotlivých kusů.
Detail reliéfů, zobrazující biblické příběhy od stvoření světa.
Nelze v konečném výčtu opomenout již zdáli viditelné dvě západní věže katedrály. Jedna měří 105 metrů a druhá dokonce 117 metrů. Starší pochází z konce dvanáctého století, ta novější byla dokončena v roce 1513. Návštěvnníci chrámu mohou vystoupat na jednu z nich a jako odměna za stovky vyšlapaných schodů je jim nádherný výhled do kraje. Při dobrém počasí je odsud vidět dokonce i Eifelovu věž, která je od Chartres vzdálená pouhých devadesát kilometrů.
Katedrála v Chartes patří k významným poutním místům za což vděčí mimo jiné i díky daru císaře Karla Holohlavého, vnuka Karla Velikého, který roku 876 daroval Chartres relikvii Sancta Camisia, část roucha, ve kterém byla oděna Panna Marie v době, kdy porodila svého syna, syna Božího, Ježíše Krista. Podzemí skrývá 110 metrů dlouhou tajnou kryptu. Pochází z devátého století, a v jejich prostorách najdeme i dobře zachovalou studnu, do níž Vikingové házeli během svých nájezdů mrtvá těla svých obětí.
Část reliéfů, zobrazující biblické příběhy od stvoření světa.
Komentáře
Přehled komentářů
Ahoj, tak si pročítám tvůj článek a moc se mi líbí. Hezky se to čte a má to "hlavu a patu". Ale fakt, byla jsem párkrát ve Francii, v Chartres jsem nebyla, ale v Remeši ano a Notre Dame jsem navštívila 3x. Takže tohle téma je mi blízké, určitě se sem zase vrátím. Jen malý dotaz: asi to jsou tvé vlastní fotky, čím jsi to fotil?
Hned bych tam jela...
(Hanka , 4. 11. 2016 15:50)