Vannes
Pohled na hradby města Vannes
Město Vannes, ležící ve spodní části zálivu Morbihan, bylo založeno Římany asi sto let před naším letopočtem na křižovatce námořních a obchodních cest. Z původního osídlení, které bylo rozloženo okolo kopce Boismoreau, se z důvodů bezpečnosti začalo v šestém století postupně budovat opevněné město, které bylo dostavěno v pozdním středověku na rozloze asi deseti hektarů. Dnes je Vannes hlavním městem Morbihanského departmentu. Samotné hradby obklopující staré město pocházejí ze čtrnáctého a patnáctého století. V nich jsou vystavěny čtyři vstupní brány a devět věží. Při procházce po valech od Vězeňské brány na východě k jižní bráně svatého Vincenta můžeme potkat pozůstatky starého římského opevnění.
Nejstarší dochované stavby se datují na přelom dvanáctého a třináctého století. Jednou z nich je i Château de L´Hermine. V patnáctém století vzniká spousta měšťanských domů se svým typickým "poloroubeným" stylem - kombinací dřeva a zděné výplně. Jedním z pozoruhodných domů, pocházejících z patnáctého století, je Château Gaillard, který byl postaven celý ze žuly.
I pro toto město - Vannes - je typická architektura poloroubených domů.
Moderní předměstí s přístavem, veřejné budovy, kasárny, kláštery, náměstí a promenády, zejména Garenne a park v prefektuře, to všechno obklopuje staré město. Přístav na jihu města je položen v ústí řeky Vannes a je splavitelný pouze malými plavidly. V případě více tonážních lodí se používá nedaleký přístav Conleau. Archeologické muzeum se pyšní jednou z nejbohatších sbírek prehistorie v Evropě. Jeho největším triumfem je hlavně kolekce nálezů z vykopávek v Carnacu i jinde v okolí, tak bohatém na stopy života, staré až sedm tisíc let. Je zde také Muzeum přírodní historie a knihovna.
Detail domu ve Vannes
Katedrála svatého Petra, stojící uvnitř starého města, musela být za dobu svého života několikrát přestavována. První zásadní přeměnou byla v desátém století obnova kostela po vypálení normanskými nájezdníky. Z románské podoby stavby ze dvanáctého století zůstal zachován základ pro severní věž katedrály.
V patnáctém století, současně s rozvojem kultu Svatého Vincence Ferrera, španělského dominikána a teologa, který zemřel v roce 1419 ve Vannes a byl pohřben v katedrále, se rozhodlo o obnově budovy. Byla vystavěna rotunda, kde byly uloženy ostatky Svatého Vincence. Katedrála byla dokončena v osmnáctém století renovací sboru.
Katedrála svatého Petra - cathédrale Saint-Pierre - ve Vannes
Detaily vstupu do katedrály svatého Petra - cathédrale Saint-Pierre - ve Vannes
V devatenáctém století je ve městě vybudována budova prefektury v pozoruhodném stylu Ludvíka XIII, a neméně prestižní radnice v neorenesančním stylu. Již mnoho let se Vannes daří zachovat a udržovat její architektonické dědictví. V roce 1982 bylo Vannes zařazeno do francouzského celostátního programu na uchování kulturního dědictví a vytvoření městských rezervací, pod záštitou Ministerstva kultury, v roce 1990 město obdrželo titul "Město umění a historie".
Krásný vývěsní štít. Co tam asi tak můžou prodávat. A proč to chtěl vlastně Peťa vyfotit? A jo, to budou hudebniny! Nějaký melodie, či co! Tak to chápu!